Spis treści:
- Jak zmniejszyć lub uniknąć opodatkowania dywidendy?
- Opodatkowane otrzymanej dywidendy według zasad ogólnych
- Preferencje podatkowe przewidziane dla wspólników spółki komandytowej
- Odliczenie stosowane przez wspólników spółki opodatkowanej tzw. estońskim CIT
- Zwolnienie dywidendy wypłaconej do fundacji rodzinnej
- Wypłata dywidendy do wspólnika - osoby prawnej (zwolnienie dywidendowe)
Opodatkowane otrzymanej dywidendy według zasad ogólnych
Co do zasady wypłata dywidendy wiąże się z koniecznością zapłaty 19% podatku. Spółka wypłacająca dywidendę jako płatnik potrąca podatek z dywidendy w momencie jej wypłaty i wpłaca tą kwotę na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
Wobec dużego obciążenia podatkowego dywidend (ekonomicznie w zasadzie podwójnego opodatkowania), przedsiębiorcy stawiają sobie pytanie czy ją wypłacać, czy jednak zainwestować. Wiele osób nie jest jednak świadomych, że w niektórych konstrukcjach biznesowych przepisy umożliwiają zmniejszenie lub całkowite zwolnienie z opodatkowania wypłacanych dywidend.
Poniżej znajdziesz przykłady legalnej optymalizacji podatkowej, co skutkuje wyższymi dochodami ze źródeł pasywnych:
Preferencje podatkowe przewidziane dla wspólników spółki komandytowej
Jedno ze zwolnień podatkowych dotyczy komandytariusza spółki komandytowej, która ma siedzibę lub zarząd w Polsce. Komandytariusz jest wspólnikiem, którego rola polega na biernym inwestowaniu w spółkę. Odpowiada wobec wierzycieli do wysokości ustalonej w umowie spółki sumy komandytowej. Z kolei komplementariusz kieruje i reprezentuje spółkę oraz odpowiada całym swoim majątkiem osobistym za jej zobowiązania.
Zwolnieniem podatkowym objęty jest komandytariusz i nie zapłaci on podatku w wysokości 50% przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej do limitu 60 000 zł rocznie. Co więcej, zwolnienie może być stosowane odrębnie dla każdej spółki, w której podatnik jest komandytariuszem.
Nie możesz zapomnieć o włączeniach, które istotnie ograniczają korzyści tego zwolnienia. Ze zwolnienie nie skorzysta komandytariusz, który:
1) posiada (bezpośrednio lub pośrednio) co najmniej 5% udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, która jest komplementariuszem w spółce komandytowej, która wypłaca zysk lub
2) jest członkiem zarządu:
a) spółki kapitałowej, która jest komplementariuszem w spółce komandytowej, która wypłaca zysk lub
b) spółki posiadającej (bezpośrednio lub pośrednio) co najmniej 5% udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, która jest komplementariuszem w spółce komandytowej, która wypłaca zysk lub
3) jest podmiotem powiązanym z członkiem zarządu lub wspólnikiem spółki posiadającej (bezpośrednio lub pośrednio) co najmniej 5% udziałów lub akcji w spółce kapitałowej będącej komplementariuszem w spółce komandytowej, która wypłaca zysk.
Powyższe zwolnienie mogą zastosować komandytariusze będącymi zarówno osobami prawnymi, jak i osobami fizycznymi.
Komplementariusz również może liczyć na preferencje podatkowe, ale tylko ten będący osobą fizyczną. Ma on prawo do odliczenia podatku zapłaconego przez spółkę do wielkości posiadanych przez niego udziałów w spółce.
Odliczenie stosowane przez wspólników spółki opodatkowanej tzw. estońskim CIT
Wspólnicy (osoby fizyczne) spółek, które są opodatkowane tzw. estońskim CIT, mogą odliczyć podatek zapłacony przez spółkę od podzielonego między wspólników zysku. Wspólnik może odliczyć od podatku z tytułu dywidendy:
- 90% estońskiego CIT, w przypadku spółki (małego podatnika), która płaci podatek dochodowy wg stawki 10% lub
- 70% estońskiego CIT, w przypadku spółki, która płaci podatek dochodowy wg stawki 20%.
Odliczenie przysługuje proporcjonalnie do wysokości przysługujących wspólnikowi udziałów.
Dzięki temu efektywne obciążenie podatkowe na estońskim CIT wynosi zaledwie 20-25% w porównaniu do 26-34% w spółce opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Zwolnienie dywidendy wypłaconej do fundacji rodzinnej
Zwolnienie z opodatkowania dywidendy dotyczy również fundacji rodzinnej, która jest stosunkowo nowym podmiotem gospodarczym. Jej celem jest gromadzenie majątku i zarządzanie nim w interesie beneficjentów fundacji. Otrzymywanie dywidendy przez fundację rodzinną jest dozwoloną formą działalności, która może znacząco przyczynić się do realizacji jej celów statutowych. Wobec tego ustawodawca zdecydował, że dywidenda wypłacana fundacji będzie zwolniona z CIT.
Wypłata dywidendy do wspólnika - osoby prawnej (zwolnienie dywidendowe)
Ustawa CIT przewiduje zwolnienie z CIT dywidend wypłacanych przez spółki z siedzibą lub zarządem w Polsce. Zwolnienie dywidendowe często jest stosowane w przypadku wypłat dywidend do zagranicznego wspólnika w ramach WHT. W polskim systemie podatkowym istnieje mechanizm zwolnienia dywidendowego, który umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodu w sytuacji, gdy ten sam dochód był już opodatkowany, czyli w spółce wypłacającej dywidendę. Jednak część przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że z tych regulacji można skorzystać również, gdy dywidenda jest wypłacana dla polskiego wspólnika.
Zwolnienie obejmuje sytuacje, gdy wspólnik otrzymujący dywidendę:
- jest spółką podlegającą opodatkowaniu CIT w Polsce bez względu na miejsce ich osiągania i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania;
- posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów lub akcji w kapitale spółki nieprzerwanie przez 2 lata. Spełnienie 2-letniego warunku jest konieczne w dniu uzyskania dochodu/przychodu przez spółkę tj. przez udziałowca/akcjonariusza, ale jest również możliwe po tym dniu, z uwzględnieniem późniejszego dotrzymania 2-letniego warunku.
Z tego zwolnienia nie skorzysta komplementariusz spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.
Wybierz odpowiednie rozwiązanie podatkowe dla Twojego biznesu
Być może jedno z opisanych zwolnień podatkowych może mieć zastosowanie w Twojej działalności. Świadomy wybór w planowaniu podatkowym i odpowiednia implementacja rozwiązania podatkowego zwiększy oszczędności podatkowe. Pamiętaj jednak, że powinieneś dokładnie przeanalizować przesłanki do skorzystania z danego zwolnienia oraz wziąć pod uwagę całość okoliczności w Twoim biznesie. Jeśli jesteś gotowy na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań podatkowych i zmianę modelu podatkowego, które może przynieść Ci znaczące korzyści podatkowe i finansowe, zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga i skorzystanie z naszych porad.